Klinteborg vågnede i dag op til regn og blæst – ikke just hvad vi helst vil forbinde med sommerlejr, men vi fik virkelig udnytte alle de indendørs muligheder klinteborg også har at byde på.
Fra morgenstunden blev det besluttet at vi ville flytte alle de fede udendørsaktiviteter indenfor, da vejret på ingen måde var med os. Vejret var heller ikke med seniorerne da flaget under flagparaden blev blæst halvt af og de skyldige seniorer blev sendt ud i regnen uden overtøj, og fik derved ”buksevand”.
Inde døre blev der lavet perleplader, gipsmasker, slået klinte-rekorder, spillet spil og set Rasmus Klump, til stor glæde blandt børnene! Efter frokost var vejret stadig dårligt så lejrchef Jacob, besluttede at tutten skulle rykkes ind i tørvejr. Og hvad er ikke bedre end tut-slik, popcorn og filmen ”Frost” når regnen siler ned udenfor?
Efter sjade klarede vejret dog op, og solen begyndte at titte frem. Nye livgrupper blev lavet som blandt andet bestod i at hoppe i den gigantisk vandpyt midt i borggården, sandslotte, ansigtsmaling, bordtennis og skrive hjem. Vandpytten blev brugt ihærdigt, og der blev fundet mælkekasser og badedyr frem og det vilde vand-pjaskeri var skudt i gang
Hele dagen i dag har det været meget koldt, men det stoppede dog ikke de standhaftige badebørn for at hoppe i bølgen blå – bølgerne var dog ret høje og vandet var bare en lille smule koldt.
Aftenens flagparade var vellykket og det efterfølgende lejrbål,blev afholdt i de forskellige patruljer, hvor der blev leget, klatret i træer, holdt fest og bagt snobrød.
Nu er Klinteborg gået til ro oven på en lidt anderledes dag med livgrupper, og vi ser nu frem til at vejret forhåbentligt bliver bedre i morgen, så vi kan komme ud i solen og ud i det fri.